ÖVRIGT / Smycken / Ring 11299430
*
nr 1129 9430
Ring
Guld, ca 10 gr, (ej stämplad)
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 september 2017
kl 20:06:25
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/9 22:40:02
1
1.500 kr
16/9 23:57:23
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej stämplad guld ring smycken vintage ädelmetall
-
6218 Ring
18k guld, vitguld, "Bellatrix", med briljant 0,19c..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:51
-
7154 Serveringsvagn
Rotting. Diameter: 44 cm, höjd: 83 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:01
-
7148 Tillbringare
England, Keramik. Höjd: 25 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:38
*
Ring
nr 1129 9430
Ring
Guld, ca 10 gr, (ej stämplad)
Utrop: | 2.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 september 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/9 22:40:02 | 1 | 1.500 kr |
16/9 23:57:23 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej stämplad guld ring smycken vintage ädelmetall
-
6218 Ring
18k guld, vitguld, "Bellatrix", med briljant 0,19c..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:51 -
7154 Serveringsvagn
Rotting. Diameter: 44 cm, höjd: 83 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:01 -
7148 Tillbringare
England, Keramik. Höjd: 25 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:38